Wędkarstwo ma wiele różnych odsłon. Jedną z nich i to zdecydowanie najpopularniejszą, jest wędkarstwo karpiowe. Od czego jednak zacząć przygodę z łowieniem karpi? Jak przygotować się do tego, aby łowić karpie zgodnie z ogólnie obowiązującymi zasadami? W naszym poniższym artykule, przybliżymy państwu to właśnie zagadnienie.
Zanim przejdziemy do omówienia tego, jakiego sprzętu wędkarskiego będziemy potrzebowali, aby łowić karpie, warto jest poznać kilka podstawowych zasad związanych z łowieniem karpi. Pytanie, które pojawia się najczęściej dotyczy przede wszystkim tego, czy złowionego karpia można ze sobą zabrać do domu. W przypadku łowienia na wodach PZW, każdą rybę możemy zabrać, jednakże obowiązują konkretne limity. W momencie, kiedy łowimy na łowiskach komercyjnych, możliwość zabrania ryby ze sobą, zależna jest od wewnętrznego regulaminu łowiska. Z reguły jednak, ryby wracają z powrotem do wody.
W wędkarstwie karpiowym ważne jest przede wszystkim to, aby nie robić rybie krzywdy. Stąd też, jeśli po jej wyciągnięciu zauważymy jakiekolwiek rany powstałe od haczyka, należy je natychmiast zdezynfekować środkiem antyseptycznym. Złowione karpie, jeśli zachodzi konieczność przetrzymania ich do rana w celu zmierzenia i zważenia, powinny być trzymane w jeziorze, w specjalnie przystosowanym do tego celu worku. Nie trzymamy ich w wiaderkach czy miskach. Rybę zawsze wyciągamy przy użyciu podbieraka uważając, aby jej nie uszkodzić. Innymi słowy – najważniejsze w wędkarstwie karpiowym jest... Dobro karpia.
Wyposażenie, które także przyda się w łowieniu karpi, to mata karpiowa, na którą kładziemy złowioną rybę. Musi być miękka, najlepiej wypełniona w środku pianką. Zdecydowanie najlepiej jest jednak wyposażyć się w profesjonalną kołyskę karpiową – wówczas mamy pewność, że rybie nic się nie stanie. Podbierak będzie nam służył do bezpiecznego wyjęcia ryby z wody.
Worek karpiowy, jak już zostało wcześniej wspomniane, będzie służył do trzymania ryby w wodzie w sytuacji, kiedy nie jesteśmy w stanie jej zmierzyć lub zważyć. Do takich sytuacji dochodzi wtedy, kiedy złapiemy rybę w nocy.
Waga wędkarska jak również miarka są opcjonalne. Część wędkarzy tylko waży rybę, część tylko mierzy jej długość. Niektórzy wykonują obie te czynności.
Oczywiście musimy też zadbać o zaopatrzenie się w dobrej jakości zanęty i przynęty karpiowe. W tym celu najlepiej sprawdzają się różnego rodzaju kulki proteinowe. Wielu wędkarzy jednak jako zanęty używa... kukurydzy. Musi być ona duża, ugotowana i na tyle twarda, aby nie spadła się z zestawu. Nadal jednak najpopularniejszą i dopuszczalną na wszystkich łowiskach przynętą są właśnie kulki proteinowe.